Nasza szkoła działa od 1992 r.

Projekt jej budynku został przygotowany w 1986 r. Jego autorem był inż. A. Radkowiak. W 1987 r. przekazano plac pod budowę na osiedlu Niepodległości. W 1992 r. ukończono wznoszenie pierwszej,
a w 1995 - ostatniej części gmachu. Uroczyste otwarcie i poświęcenie nastąpiło 22 grudnia 1992 r.
W 2008 r. budynek szkoły został gruntownie zmodernizowany - docieplono ściany i dachy, wymieniono okna, zainstalowano nowoczesny system centralnego ogrzewania. W 2009 r. przy szkole powstał zespół nowoczesnych obiektów sportowych, częściowo zrealizowany w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012". Obejmuje on wyposażone w sztuczną nawierzchnię boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, skocznię do skoku w dal oraz plac zabaw dla najmłodszych uczniów. Dodatkowo obiekt jest wyposażony w zaplecze sanitarno-gospodarcze z szatniami, prysznicami i toaletami. Teren zespołu jest monitorowany i objęty całodobową ochroną.

4 listopada 1992 r. rozpoczęto zajęcia w Szkole Podstawowej nr 44, 1 września 1993 r. - w XX Liceum Ogólnokształcącym, a 1 września 1999 r., po reformie systemu oświaty - w Gimnazjum nr 6.

Od 1994 r. współpracujemy ze szkołami niemieckimi - w Delmenhorst, a od  1998 r. - w Waltrop. Co roku gościmy młodzież zza naszej zachodniej granicy, a nasi uczniowie odwiedzają przyjaciół z Niemiec.

5 marca 1994 r. pierwszy raz odbyły się wybory Samorządu Uczniowskiego, który od tej pory tworzy oblicze naszej szkoły organizując różnego rodzaju imprezy. M. in. od 1998 r. wydaje gazetkę "Orlątko" (od 2002 r. - również w wersji dla młodszych uczniów, pod nazwą Orlątko Junior).

9 listopada 1996 r. szkoła otrzymała imię Orląt Lwowskich, wybrane wcześniej w drodze referendum przez młodzież, rodziców i nauczycieli. Od tej pory współpracujemy z lubelskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, pielęgnując pamięć o bohaterstwie młodych Polaków z 1918 r.

W 2002 r. zdobyliśmy Miedzianą Tarczę za zajęcie 5. miejsca wśród liceów Lublina w rankingu Kuriera Lubelskiego, a w 2003 - 6. miejsce w zestawieniu opracowanym przez Perspektywy i Rzeczpospolitą.

W latach 1992-2008 zespołem kierowała p. Halina Olczak, a od lutego 2008 r. - p. Krzysztof Szulej.

Uczniowie naszej szkoły korzystają z:

• specjalistycznych pracowni przedmiotowych, w tym - czterech pracowni komputerowych,
  • biblioteki i czytelni,
  • dwóch sal gimnastycznych,
  • boisk szkolnych,
  • siłowni,
  • trzech sal świetlicowych,
  • sali rekreacyjnej,
  • Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej,
  • stołówki,
  • gabinetu lekarskiego i stomatologicznego,
  • sklepiku.

Mogą rozwijać swoje zainteresowania, m. in. dzięki działalności:

• wolontariatu,
  • zespołu muzycznego Zahir,
  • chóru szkolnego,
  • Szkolnego Centrum Kultury,
  • koła fotograficznego,
  • koła teatralnego,
  • koła szachowego,
  • Koła Przyjaciół Waltrop

Fachowa kadra pedagogiczna gwarantuje wysoki poziom zajęć i opieki.

Podstawowy wewnątrzszkolny dokument regulujący działalność naszej szkoły to:

HYMN SZKOŁY

słowa: Teresa Fiedorowicz
muzyka: Paweł Siek

Dokąd zmierza współczesny nam świat? -
Niejednego pytanie nurtuje.
W gąszczu myśli i niejasnych prawd
Każdy z nas własnych dróg poszukuje.

Czym kierować się w życiu
I jak pięknie żyć? -
Nasza szkoła ci chętnie podpowie,
Bo tradycją sięgamy
Do tych trudnych dni,
Gdy Polacy ginęli we Lwowie.

Pamiętając kolegów sprzed lat,
Pracujemy na swój wizerunek,
Mocno wierząc, że wciąż liczą się:
Honor, wiedza, wytrwałość, szacunek.

Aby spełniać marzenia
I osiągnąć cel,
Decydować, co dobre dla Polski,
Kształtujemy charakter,
 Uczymy się żyć
W szkole, co imię ma Orląt Lwowskich.