Organizacja pracy - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Lublinie

Organizacja pracy w świetlicy szkolnej SP 44

Świetlica jest pozalekcyjną formą działalności, wspomagającą pracę szkoły we wszystkich jej za-kresach: opieki, oddziaływania wychowawczego i dydaktycznego.
Celem działalności świetlicy szkolnej jest zapewnienie opieki uczniom przed i po lekcjach oraz prowadzenie zajęć sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi osobowości.
Zadania:

1. Zapewnienie dzieciom opieki i stworzenie właściwych warunków do nauki i spędzania wolnego czasu oraz rozwijanie aktywności społecznej.
  2. Organizowanie zespołowej nauki, wyrównywanie szans edukacyjnych, wdrażanie wychowanków do samodzielnej pracy, udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
  3. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień intelektualnych, artystycznych, aktywności twórczej poprzez organizowanie zajęć w grupach i kołach zainteresowań.
  4. Organizowanie gier i zabaw ruchowych mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny.
  5. Kształtowanie właściwej postawy i nawyków kulturalnego zachowania się w szkole, domu i środowisku.
  6. Organizowanie racjonalnego wypoczynku, kształtowanie nawyków higieny i czystości, ukazywanie dzieciom potrzeby dbania o własne zdrowie.
  7. Rozwijanie wrażliwości, samorządności i aktywnego udziału w życiu świetlicy szkolnej.
  8. Współdziałanie z rodzicami, nauczycielami, wychowawcami i pedagogiem szkolnym.

1. Ze świetlicy mogą korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 44, którzy nie mają zapewnionej opieki w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
  2. Rodzice zapisując dziecko do świetlicy zobowiązani są do wypełnienia „Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy”.
  3. Świetlica czynna jest codziennie, w każdym dniu zajęć szkolnych w godzinach od 6.30 do 16.30 zgodnie z organizacją roku szkolnego ( oraz w przypadku konieczności zapewnienia opieki uczniom w innym czasie, w uzasadnionych przypadkach).
  4. W świetlicy prowadzone są zajęcia zgodnie z opracowanym rocznym planem w oparciu o szkolny program wychowawczy.
  5. Do prowadzenia zajęć przeznaczone są trzy sale oraz dodatkowo dzieci mają możliwość korzystania z czytelni, sali komputerowej i sali gimnastycznej.
  6. Uczniowie korzystający z zajęć zobowiązani są do poszanowania sprzętu, za rzeczy zniszczone odpowiada rodzic/opiekun prawny.
  7. Za rzeczy przynoszone przez dzieci świetlica nie ponosi odpowiedzialności.
  8. Prawo do odbierania dziecka ze świetlicy mają rodzice lub osoby upoważnione pisemnie przez rodziców. Każdorazowe samodzielne wyjście dziecka ze świetlicy wymaga pisemnej zgody rodziców.

1. Dbamy o porządek i estetyczny wygląd pomieszczeń świetlicy.
  2. Pamiętamy, że w świetlicy obowiązuje nas obuwie zmienne.
  3. Szanujemy gry i zabawki znajdujące się w świetlicy.
  4. Mówimy do siebie półgłosem, nie krzyczymy, nie biegamy.
  5. W trakcie wspólnych rozmów, gdy jedna osoba mówi, uważnie słuchamy, nie przerywamy.
  6. Nie wychodzimy z sal świetlicowych bez pozwolenia wychowawcy.
  7. Nie przeszkadzamy koleżankom, kolegom, nauczycielom podczas prowadzonych zajęć i w czasie odrabiania prac domowych.
  8. Wszystkie materiały potrzebne do zajęć oraz gry i zabawki odkładamy na właściwe miejsce.
  9. Spełniamy prośby i polecenia wychowawców.
  10. Wobec siebie jesteśmy grzeczni i uprzejmi.
  11. Używamy form grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam.

Co dzieje się w świetlicy w ciągu dnia:

6.30 - Ciszę przerywa pierwszy Świetlik, który ospałym i niemrawym krokiem przekracza próg.

8.00 - Dzieci z entuzjazmem wychodzą na pierwsze lekcje.

8.00 - 9.00 - Zabawy wg zainteresowań.

9.00 - 11.00 - Zajęcia w kołach zainteresowań (muzyczne, plastyczne, czytelnicze). Świetliki zabierają się do pracy - Wychowawczyni przygotowała ciekawe zajęcia.

11.30 - 12.10 - Obiad, czas napełnić głodne brzuszki.

12.10 - 15.00 - Zajęcia w kołach zainteresowań(muzyczne, plastyczne, teatralne). Zajęcia programowe.

15.00 - 16.30 - Odrabianie lekcji, gry, zabawy, konkursy. Jest coraz mniej Świetlików. Po niektórych przychodzą rodzice, inni wychodzą sami. Jutro o 6.30 znowu zacznie się nowy dzień.